warning می توانید با فعال کردن جاوا اسکریپت مرورگرتان ، از امکانات بیشتری بهرمند شوید . مشاهده جزئیات
سیستم کنترل کشش
clear
سیستم کنترل کشش
207

سیستم کنترل کشش

یکی از سیستم های کمکی  برای رانندگی است که در این مطلب با آن آشنا می شویم.سیستم کنترل کشــش یا Traction Control که معمولا با علامت اختصاری TC مشــخص می شود.
همان گونه که از نامش پیدا است وظیفه کنترل کشش چرخ های محرک خودرو را بر عهده دارد. در حالت طبیعی همه چرخ های خودرو باید با سرعت نسبتا برابری بچرخند اما وقتی چرخ یا چرخ های متحرک به دلیل از دســت دادن اصطکاک خود با مسیر حرکت (به دلیل لغزندگی مسیر و یا حتی به دلیل اعمال نیروی بیش از حد از ســوی موتور در زمان آغاز حرکت) شروع به هرزگردی می کنند، این سیستم از طریق سنسورهای سیستم ABS میتواند این اختلاف سرعت را تشخیص دهد و در صورتی که این اختلاف از حد مشخصی فراتر برود مشــخص می شود که خودرو دچار هرزگردی شده است.

#s-img-div#

#s-img-link#http://s8.picofile.com/file/8327415700/4TC_1_.jpg#e-img-link#

#s-img-link#http://s8.picofile.com/file/8327415726/TC_Step3_1_.jpg#e-img-link#

#e-img-div#

در این شــرایط TC وارد مدار می شود و نیروی ترمز را بر روی چرخی که دچار هرزگردی شــده است فعال میکند و مانع از حرکت آن میشود تا از این طریق
بخشــی از گشتاور به سمت چرخ دیگر برود و این عمل تا جایی ادامه پیدا می کند که چرخ ها به اصطکاک لازم برســند. البته انواعی از TC علاوه بــر این می توانند از طریق کاهش زاویه باز شــدن دریچه گاز، گشتاور موتور را اندکی محدود کنند تا مانع از هرزگردی چرخ ها شوند.

این وضعیت بیشــتر برای آغاز حرکــت در خودروهای اســپرت کارآیی دارد چراکه می تواند به صورت لحظه ای میزان گاز مناسب را برای جلوگیری از هرزگردی چرخ ها تنظیم کند هرچند در این خودروها برای کنترل بیشتر راننده معمولا می تواند TC را خاموش کرد.

مطالب مرتبط