warning می توانید با فعال کردن جاوا اسکریپت مرورگرتان ، از امکانات بیشتری بهرمند شوید . مشاهده جزئیات
EBD چیست؟و چه کاربردی دارد؟
clear
EBD چیست؟و چه کاربردی دارد؟
178

EBD چیست؟ و چه کاری انجام می دهد؟در کاتالوگ بسیاری از خودروهای جدید و حتی خودروهایی که چند سالی است در بازار خودروی عبارتی با ABS کشورمان عرضه می شوند

در کنار نام ABD عنوان EBD  هم دیده می شود و تا اینجای کار می توان  گفت این سیستم هر چه هست با ترمز خودرو ارتباط دارد،اما کار EBD چیست؟

EBD مخفف عبارت Electronic Brake Force Distribution است و به طور عمومی می توان آن را توزیع الکترونیکی نیروی ترمز ترجمه کرد. این ترجمه تا حدی وظیفه
EBD را نشان می دهد،EBD یک سیستم الکترونیکی است که می تواند نیروی ترمز را میان چرخ های مختلف بنا به نیاز هر چرخ تقسیم کند تا از این طریق، توقف
خودرو سریع تر شده و مهم تر آنکه خودرو در زمان توقف پایدارتر باشد. به این ترتیب مشخص است EBD نمی تواند توان ترمزها را بیشتر کند و تنها در زمینه توزیع مناسب نیروی ترمز به کمک ABS می آید.

به طورکلی باید در نظر داشته باشید توزیع وزن خودرو بر روی محورهای جلو و عقب یکسان نیست و طبیعی است محوری که وزن بیشتری دارد باید توان ترمز بیشتری را هم دریافت کند. در بسیاری از خودروها به دلیل قرارگیری موتور و گیربکس در نیمه جلویی خودرو، وزن محور جلو بیشتر از محور عقب است و مهندسان هم سال ها است فشار ترمز بر روی محورهای جلو را بیشتر از محورهای عقب تنظیم می کنند.

این مساله شاید در نگاه اول خوب باشد، اما وقتی خودرو دارای سرنشین باشد، تقسیم وزن به هم می خورد و به این ترتیب دیگر وزن بیشتر روی محور جلو نیست و توان باید روی محور عقب بیشتر باشد.
سیستم های سنتی امکان این تقسیم را ندارند، اما EBD می تواند متناسب با نیروی مورد نیاز هر چرخ،فشار ترمز روی آن را تنظیم کند. به این ترتیب توان توقف خودرو بهتر می شود و مهم تر اینکه در چنین خودرویی از بروز پدید های که اصطلاحا به آن کله کردن می گویند نیز پیشگیری خواهد شد.

برخی سیستم های EBD در لحظه اولیه ترمزگیری، فشار روی محور عقب را بالا می برند و بعد این فشار را به محور جلو می رسانند تا تعادل خودرو کاملا حفظ شود.

 

مطالب مرتبط