warning می توانید با فعال کردن جاوا اسکریپت مرورگرتان ، از امکانات بیشتری بهرمند شوید . مشاهده جزئیات
در تابستان هم از ضد یخ استفاده کنید
clear
در تابستان هم از ضد یخ استفاده کنید
202

ضد یخ شاید در ابتدا با خواندن تیتر مقاله تعجب کرده باشید چراکه از شما خواسته ایم در تابستان و گرمای هوا از استفاده کنید. این تیتر اما  ضدیخ  اشتباه تایپی نیست چراکه واقعا توصیه می شود در تابستان هم مانند زمستان در رادیاتور خودرو از مخلوط آب و ضدیخ استفاده کنید چراکه ضدیخ خواص مهم دیگری غیر از جلوگیری از یخ زدگی آب دارد.

ضدیخ دقیقا چیست؟

مساله ی خزدن سیستم خنک کننده موتور خودرو از نخستین مسائلی بود که طراحان خودروهای اولیه با آن مواجه شدند. آن ها برای رفع این مشکل به دنبال  ماده ای مناسب و البته با قیمت ارزان بودند و بهترین گزینه هم متانول یا الکل چوب بود. متانول ساده ترین نوع الکل است و فرآیند تولید صنعتی ارزان قیمتی دارد ضمن آنکه به خوبی می تواند وظیفه خود به عنوان ضدیخ را انجام دهد و به همین دلیل هم استفاده از آن به عنوان ضدیخ به سرعت عمومیت یافت.

البته استفاده از متانول محدودیت هایی هم داشت که مهم ترینش در آغاز، بخار شدن آن از سیستم خنک کننده خودرو بود.
درب رادیاتور خودرو هرچند برای خروج آب تحت فشار مناسب است اما به طور کامل آب بندی نیست و به همین دلیل متانول که در 65 درجه سانتی گراد به جوش می آید، با گرم شدن موتور به مرور بخار می شد. به همین دلیل در صورت استفاده از متانول به عنوان ضدیخ باید چندین بار در طول فصل سرد سال، ضدیخ به آب اضافه می کردید.

راه خل

این مساله البته در دوران خود عادی بود و رانندگان چندان به این مساله توجه نمی کردند اما مشکل اصلی از جایی ناشی شد که بخش هایی از موتور (به ویژه سرسیلندر) برای کاهش وزن از قطعات آلومینیومی ساخته شد. موتور خودروهای قدیمی تر به طور کامل از چدن و فولاد ساخته می شدند که متانول تاثیری بر آن ها نداشت اما وقتی دوران استفاده از قطعات آلومینیومی در موتور فرا رسید مشخص شد متانول سرعت خوردگی آن ها را تسریع می کند و این مساله ای نبود که بتوان به سادگی از آن گذشت و به همین دلیل بود که مهندسان شیمی به دنبال یافتن جایگزینی برای متانول رفتند و درنهایت با 2(C2H4(OH برگشتند.

فرمولش شاید کمی پیچیده باشد اما همه آن را با نام ساده ترش می شناسند، اتیلن گلیکول،ماده ای که بدون توجه به برند ضدیخی که می خرید، پایه تقریبا تمام محصولات موجود در بازار است. اتیلن گلیکول نخستین بار در سال 1926 به بازار معرفی شد و در تبلیغات اولیه از آن به عنوان ضدیخ دائمی یاد می کردند چراکه   این ماده می توانست هر دو مشکل متانول را حل کند. از یک سو اتیلن گلیکول دمای جوشی معادل 197 درجه دارد و به همین دلیل در گرم ترین زمان کارکرد موتور خودرو هم تبخیر نمی شود و نیازی نیست به طور پیوسته آن را به آب اضافه کنید از طرف دیگر این ماده بر روی قطعات آلومینیومی موتور تاثیری ندارد.

#s-img-div#

#s-img-link#http://s9.picofile.com/file/8335078884/22802574_727304570808868_5494481713935417344_n.jpg#e-img-link#

#s-img-link#http://s8.picofile.com/file/8335078892/photo_2017_09_10_15_48_59.jpg#e-img-link#

#e-img-div#

ضدیخ فقط ضدیخ نیست

با توجه به نام ضد یخ و آنچه تاکنون شرح داده ایم شاید به نظر برسد کارکرد ضدیخ تنها به جلوگیری از یخ زدگی آب در دمای صفر درجه محدود می شود اما واقعیت آن است که ضدیخ خواص مهم دیگری هم دارد و به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود از آن نه تنها در زمستان که در هر چهارفصل استفاده کنید. نخستین و مهم ترین کارکرد ضدیخ (البته غیر از جلوگیری از یخ زدگی آب)، خاصیت ضدجوش بودن آن است که باعث می شود توصیه کنیم حتی در این روزهای گرم هم از ضدیخ در خودروها استفاده کنید.

ضد جوش

ضدیخ عاوه بر آنکه می تواند نقطه انجماد آب را به اعدادی زیر صفر برساند،نقطه جوش آب را هم به بالای 100 درجه می رساند و به این ترتیب آب می تواند بدون آنکه به جوش بیاید دمای بیشتری را تحمل کند. به عنوان نمونه بر اساس بررسی انجام گرفته، 50-50 آب و ضد یخ دمای جوشی معادل 106 درجه دارد و در نسبت 70 درصد ضدیخ و 30 درصد آب دمای جوش به 113 درجه سانتی گراد می رسد.

از سوی دیگر با توجه به آنکه سیستم خنک کننده موتور محیطی بسته با فشار بالا است، دمای جوش بازهم افزایش پیدا می کند (اتفاقی که در زودپز می افتد و با بالا رفتن فشار، آب در دمای بالاتری به جوش می آید و به همین دلیل مواد غذایی زودتر در آن می پزند) تا جایی که مخلوط آب و ضدیخ به راحتی می تواند دمای بیش از 120 درجه سانتی گراد را نیز در موتور تحمل کند که فراتر از دمای عادی موتور است و به این ترتیب این مخلوط در تابستان نیز مانع از جوش آمدن آب       می شود.

روان کننده

در کنار این، سازندگان ضدیخ مواد روغنی نیز به آن اضافه می کنند تا در فرآیند کاری خود بتواند واترپمپ را نیز روغن کاری کند تا مانع از آسیب به آن شود. از سوی دیگر به دلیل رنگ خاص ضدیخ، هرگونه نشتی در سیستم خنک کنندگی به راحتی قابل تشخیص است و درنهایت ضدیخ مانع از زنگ زدگی اجزای فلزی داخلی موتور توسط آب می شود. با چنین دلایلی قطعا قانع شده اید که ضدیخ را در همه فصول استفاده کنید.

مطالب مرتبط