warning می توانید با فعال کردن جاوا اسکریپت مرورگرتان ، از امکانات بیشتری بهرمند شوید . مشاهده جزئیات
آیا موتور خودرو های پیشرفته نیاز به آب بندی دارند؟
clear
آیا موتور خودرو های پیشرفته نیاز به آب بندی دارند؟
179

آب بندی

عده ای معتقدند خودروهای امروزی به دلیل فناوری بالاتری که دارند نیازی به طی پروسه ای که از سوی عموم به آن آب بندی گفته  می شود ندارند و می توان از روز اول با تمام توان از موتور خودرو استفاده کرد.فناوری طراحی و ساخت خودروهای جدید و به طور مشخص موتور خودروهای جدید بسیار بالاتر از خودروهای قدیمی است و طی پروسه ساخت آن ها دقت بیشتری به عمل  ی آید تا مانع از ورود براده های ریز فلزی به ساختار موتور شود. از سوی دیگر برخی از تولیدکنندگان موتور، به صورت موردی(یا در موارد نادری به صورت کامل) موتورها را پیش از نصب روی خودرو تست می کنند و در آن موتور را به حداکثر دور خود می رسانند.

با این شرایط شاید به نظر برسد نیازی به برخورد آرام با خودرو در اوایل استفاده و آب بندی خودرو نیست اما این باور عمومی چندان صحیح به نظر نمی رسد. حتی در خودروهای جدید، خودروسازان توصیه می کنند در چند هزار کیلومتر اول استفاده، از اعمال فشار بیش از حد به موتور خودرو جلوگیری شود تا موتور آسیب نبیند و پس از آن (به ویژه پس از اولین تعویض روغن ادواری) می توانید از تمام توان موتور خودرو استفاده کنید. با این کار عمر موتور خودرو را افزایش می دهید ضمن آنکه از ایجاد فشار بر دیگر بخش ها ازجمله گیربکس هم جلوگیری می شود.

البته در صورت عدم رعایت این مساله ممکن است بلافاصله شاهد خرابی موتور نباشید اما به مرور و با افزایش کارکرد خودرو، خرابی هایی از قبیل روغن سوزی در موتور رخ می دهد.
به همین دلیل توصیه می شود تا پیش از نخستین تعویض روغن ادواری، از فشار زیاد به خودرو و افزایش دور موتور به بیش از 3000 و تعویض دنده های معکوس سنگین خودداری کنید تا موتور خودرو به مرور بتواند به حداکثر کارایی خود برسد.

توصیه

چند توصیه دیگر برای آب بندی:

شتاب گیری های سریع و فشارهای ناگهانی بر روی پدال گاز توصیه نمی شود.

برای خروج براده های فلزی احتمالی،توصیه می شود در 200 کیلومتر اول روغن موتور تعویض شود تا براده ها به همراه روغن موتور خارچ شود.

نکته:موتور خودرو های امروززی به دلیل کم شدن هزینه های خدمات پس از فروش موتور در کارخانه آب بندی می شود.

نکته2:به دلیل کیفیت و دقت مونتاژ قطعات در خودرو های داخلی مساله ی آب بندی پر رنگ تر خواهد شد.

مطالب مرتبط